Naslovnica BiH RADUJTE SE NARODI: Dodatak uz junsku mirovinu, ali ne svima

RADUJTE SE NARODI: Dodatak uz junsku mirovinu, ali ne svima

3684
RADUJTE SE NARODI: Dodatak uz junsku mirovinu, ali ne svima

Načelnica Općine Novo Sarajevo Benjamina Karić i direktor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO/MIO) Halil Subašić potpisali su Sporazum kojim je omogućena isplata jednokratne novčane pomoći penzionerima s područja ove općine.

Riječ je o pomoći u iznosu od 70 KM po korisniku, a sredstva će biti isplaćena zajedno s redovnom penzijom za juni.

Osigurano 400.000 KM za podršku penzionerima

Za realizaciju ove mjere Općina Novo Sarajevo izdvojila je ukupno 400.000 KM.

Pravo na jednokratnu pomoć imaju penzioneri s prebivalištem na području općine Novo Sarajevo koji primaju najnižu penziju u Federaciji Bosne i Hercegovine, odnosno penziju u rasponu od 434,62 KM do 666,76 KM.

Pomoć se odnosi i na korisnike koji ostvaruju isplatu razlike penzije u skladu s članom 82. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Isplata preko Federalnog zavoda PIO/MIO

Potpisanim sporazumom definisan je način prijenosa sredstava Općine Novo Sarajevo prema Federalnom zavodu za PIO/MIO, koji će potom izvršiti isplatu krajnjim korisnicima.

Prema podacima Federalnog zavoda za PIO/MIO, ovom mjerom bit će obuhvaćeno oko 5.700 penzionera s područja općine Novo Sarajevo.

Iz Općine poručuju da nastavljaju provoditi programe podrške socijalno osjetljivim kategorijama stanovništva s ciljem poboljšanja kvaliteta života građana i pomoći onima kojima je podrška najpotrebnija.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?