Sport

VELIKI TALENAT/ Mostarac Halid Šipković briljira na Evropskom prvenstvu za mlade košarkaše

Mostarac Halid Šipković briljira na Evropskom prvenstvu za mlade košarkaše

Nakon poraza u 1. kolu od selekcije Švicarske (85:66) protiv Portugala je bh. selekciji igrala samo pobjeda, a do nje su na kraju došli trojkom Halida Šipkovića na četiri sekunde prije kraja.

Portugal odlično ulazi u ovaj meč. Potpuno je kontrolisao rezultat, imao je u jednom trenutku i dvocifrenu razliku, a nakon 10 minuta igre bilo je 19:11 u korist ove selekcije.

Vratio se bh. tim u drugoj dionici. U jednom trenutku su i poveli, ali Portugal odigrava bolju završnicu prvog poluvremena i na veliki odmor odlazi s pet razlike, 44:39.

Kada je Portugal sredinom trećeg perioda otišao na 16 poena prednosti, činilo se kako je BiH na dobrom putu da izgubi i drugi meč na turniru. Međutim, to se nije desilo.

Odličnom igrom u finišu trećeg perioda U16 selekcija BiH se vraća potpuno u meč i nakon 30 minuta u zaostatku su samo šest poena, 65:59.

U završnici meča bh. selekcija preuzima vodstvo na svoju stranu. Ušlo se u neizvjesnu završnicu i Portugal pogađa šut za izjednačenje rezultata na 76:76.

Halid Šipković dobija loptu u odlučujućem napadu selekcije BiH. Preko ruke pogađa trojku na četiri sekunde do kraja i donosi pobjedu selekciji Bosne i Hercegovine.

Šipković je bio nezaustavljiv za Portugalce u ovom susretu. Ubacio je 27 poena. Dvocifreni su još bili Arman Frljučkić s 13 i Edin Preldžić s 11 poena.

Halid je ponikao u mostarskoj Lokomotivi gdje je i dokazao svoj talenat a danas se školuje i igra košarku u Sarajevu.

Kod Portugala Joao Conceicao je ubacio 20, Santiago Greno 15, a Erickson Teixeira 13 koševa.

Selekciju Bosne i Hercegovine sutra očekuje duel protiv selekcije Belgije koja je na omjeru 2-0.