VijestiRegija

Katastrofalne poplave u BiH: Muškarac u suzama dok gleda uništen dom

Olujna katastrofa u Bošnjacima: Grad veličine loptice za tenis uništio krovove i pokrio ulice

 

Bošnjaci, Slavonija – Grad veličine loptice za tenis poput olujne kiše obrušio se na grad Bošnjake, ostavljajući za sobom razaranje i očaj. Ovo nevrijeme, dio šireg olujnog sistema koji je zahvatio Hrvatsku, prouzročilo je značajnu štetu na imovini, a lokalno stanovništvo se bori s posljedicama.

 

Katastrofalne poplave u BiH: Muškarac u suzama dok gleda uništen dom
Katastrofalne poplave u BiH: Muškarac u suzama dok gleda uništen dom

Očevidci opisuju užasan prizor

Mještani Bošnjaka opisuju oluju kao užasan događaj, s ledenim proјektilima koji su nanijeli značajnu štetu na kućama, posebno onima izgrađenim od stiropora. Krovovi su skinuti, prozori razbijeni, a strah je obuzeo zajednicu dok je oluja bjesnila.

“Katastrofa je,” jadikuje jedan mještanik kroz suze. “Vjetar je odnio krovove i gađao nas gradom veličine loptice za tenis. Gore je nego prošle godine. Hitno nam je potrebna pomoć.”

Vlasti procjenjuju štetu i mobiliziraju pomoć

Franjo Orešković, župan Vukovarsko-srijemske županije, hitno je putovao u Bošnjake kako bi se sastao s lokalnim dužnosnicima i procijenio štetu. Andrija Juzbašić, načelnik općine Bošnjaci, opisao je situaciju kao “Sodoma i Gomora”, naglašavajući težinu olujnog udara.

Hitne službe bile su preplavljene pozivima za pomoć od stanovnika koji su tražili pomoć u osiguranju svojih domova i sprječavanju daljnje štete od najavljene kiše. Puna opsežnost štete još se procjenjuje, ali prvi izvještaji govore o širokoj razaranju.

Olujna oluja u Bošnjacima podsjetnik je na potrebu za klimatizacijom

Oluja u Bošnjacima služi kao mračan podsjetnik na rastuću prijetnju ekstremnih vremenskih prilika pogoršanih klimatskim promjenama. Kako globalne temperature rastu, možemo se očekivati češćim i intenzivnijim olujama, što zajednice izlaže većem riziku od oštećenja imovine, raseljenja i čak gubitka života.

Ulaganje u infrastrukturu otpornu na klimatske promjene, jačanje sustava ranog upozorenja i promicanje spremnosti zajednice ključni su koraci u ublažavanju utjecaja ovih događaja. Međunarodna suradnja i kolektivno djelovanje neophodni su za rješavanje klimatske krize i zaštitu ranjivih zajednica diljem svijeta.

Povezano

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button